Özel Yazılım Çözümleri ve Dijital Dönüşüm Uzmanı

bg-company-02
MARKALAR
EXPER • FAZ 2

Bayi Portalı Geliştirme

MARKA
EXPER®
SEKTÖR
Bilişim

Exper, Bayilerine Olan İş Süreçlerini Kolayca Yönetebileceği ERP ile Senkron Bayi Web Portalına (bayi.exper.com.tr) Sahip Oluyor

exper-logo

Türkiye’nin lider yerli bilgisayar üreticisi Exper, dijital dönüşümün de öncüsü olarak bayi satış süreçlerini iyileştirmeyi önceliklendirmiştir. Bu doğrultuda gerçekleştirilen projenin tamamlanmasıyla, tüm bayilerinin kaydolarak; bayi fiyatından ürün satın alabildiği, ürün konfigürasyonu ve üretim talebi oluşturabildiği, ERP ile tam senkronize bir bayi web portalına kavuşmuştur.

Üstün Kullanıcı Deneyimi

Verimlilik Artışı

Bayi ve Müşteri Memnuniyeti

Kısaca EXPER®

1994 yılında faaliyete başlayan Exper, kısa sürede Türkiye’nin lider yerli bilgisayar üreticisi konumuna ulaşarak, PcWorld Dergisi tarafından 1995 yılında kişisel bilgisayar markaları arasında “Yılın Bilgisayar Üreticisi” seçilmiştir. 1996’da ISO 9000 sertifikası alan ilk yerli bilgisayar markası olan Exper, kişisel bilgisayar dünyasındaki tüketici beklentilerini masaüstü, dizüstü, tümleşik (all-in-one) bilgisayarlar, tablet ve monitör ürün ailesiyle karşılamaya devam ederek, 2011 yılında Türkiye’nin ilk Tablet üretimini gerçekleştirmiştir. Liderlik vizyonu ile bilişim pazarında tasarladığı ürün ve hizmetlerle, sektörün geleceğine ışık tutmaktadır.

exper-driver-01-min

Bayilerin Online Sipariş Verebileceği, Stokta Bulunmayan Ürünlerin Satın Alma ve Üretim Süreçlerinin Senkronize Yönetilebileceği Bir Altyapının Bulunmaması

– Zorluklar –

Exper, ülke çapında hizmet veren onlarca bayisine binlerce ürün göndererek müşterileriyle buluşturuyordu. Ürünlerin onlarca farklı kombinasyonu dikkate alındığında; bayilerin taleplerini klasik yöntemlerle toplayarak değerlendirmek ve standart üretim dışında gelen talepleri yönetebilmek operasyonel zorluklara ve hatalara neden olabiliyordu. Buna paralel olarak alınan taleplerin üretimde iş emirlerine hızla dönüşememesi ve stoklara olan yansımasının anlık olarak görülememesi; ek satın alma maliyetlerine ya da parça tedarikinde oluşan sürelerden kaynaklı olarak teslimat angajmanlarına uyumsuzluğa ve bayi memnuniyetsizliğine yol açıyordu.

ERP Sistemi ile Senkron, İş Ortakları Dijital Platformunun Geliştirilmesi (Bayi Web Portalı – bayi.exper.com.tr)

– Çözümler –

Exper Bilgisayar ürün gamı, ERP vasıtasıyla tanımlanan ürün ağaçları üzerinden yönetiliyordu. Projede geliştirilen Bayi Web Portalı sayesinde, Ürün Yöneticileri ERP üzerinde oluşturdukları ürünleri direkt olarak satışa açmaya, bayiler de ürün gamını güncel olarak takip etmeye ve satın alma talebi oluşturmaya başladılar. Ayrıca portalda bulunan konfigüratör özelliği sayesinde bayiler standart ürün gamı dışında, farklı alt bileşenleri seçerek kendi bilgisayar tiplerini oluşturabilme ve Exper Ürün Yönetici onayına gönderebilme avantajına sahip oldular.

–  Konfigüratör İle Özel Ürün ve Talep Oluşturma –

Böylelikle ERP’de daha önce tanımlı bulunan veya yeni oluşturulan her tip ürüne dair talepler, Ürün Yöneticisi onayı sonrasında direkt olarak üretim emrine dönüştürülebilir hale geldi. Stokların güncelliğinin artması ve alt bileşen satın alma süreçlerinin de hızlanması da projenin kritik kazanımlarıydı. Sonuç olarak Exper’in ERP’de ürün ağacına yeni ürün tanımlamasıyla başlayan bayiye satış süreci; talep toplama, teklif, onay, üretim safhalarını kapsayacak şekilde bayi ağıyla tam senkron şekilde dijital dönüşüme uğradı.

–  Bayi Web Portalı – İş Ortakları Dijital Platformu –

Projeden Neler Kazanıldı?

– Çıktılar –

outcome-ucler-store-02

Bayi ve Müşteri Memnuniyeti – “Hızlı Müşteri Geri Dönüşü”

Satış Süreci Dijitalizasyonu – “Klasik Metotların Ortadan Kaldırılması”

Tam Senkronize ERP ve Bayi Web Portalı – “Operasyonel Verimlilik artışı, Hatasızlaştırma”