Özel Yazılım Çözümleri ve Dijital Dönüşüm Uzmanı

bg-company-02
MARKALAR
EXPER • FAZ 1

Web Sitesi & ERP Entegrasyonu

MARKA
EXPER®
SEKTÖR
Bilişim

EXPER, Müşterilerine Bilgisayar Seri Numarası ile Tüm Sürücüleri İndirme İmkânı Sağlayacak ERP ile Senkron Kurumsal Web Sitesine Sahip Oluyor

exper-logo

Türkiye’nin lider yerli bilgisayar üreticisi Exper, pazardaki konumunu güçlendirmek için kullanıcı deneyimini artırmak üzere harekete geçerek, müşterilerine online sürücü indirme sürecini iyileştirmeye odaklanmıştır. Bu doğrultuda gerçekleştirilen projenin tamamlanmasıyla; bilgisayardaki her bir donanım bileşeninin güncel sürücüsüne exper.com.tr üzerinden kolayca erişim sağlanabilen, ERP ile senkronize bir altyapıya kavuşmuştur.

Üstün Kullanıcı Deneyimi

Yükselen Marka İtibarı

Müşteri Memnuniyeti

Kısaca EXPER®

1994 yılında faaliyete başlayan Exper, kısa sürede Türkiye’nin lider yerli bilgisayar üreticisi konumuna ulaşarak, PcWorld Dergisi tarafından 1995 yılında kişisel bilgisayar markaları arasında “Yılın Bilgisayar Üreticisi” seçilmiştir. 1996’da ISO 9000 sertifikası alan ilk yerli bilgisayar markası olan Exper, kişisel bilgisayar dünyasındaki tüketici beklentilerini masaüstü, dizüstü, tümleşik (all-in-one) bilgisayarlar, tablet ve monitör ürün ailesiyle karşılamaya devam ederek, 2011 yılında Türkiye’nin ilk Tablet üretimini gerçekleştirmiştir. Liderlik vizyonu ile bilişim pazarında tasarladığı ürün ve hizmetlerle, sektörün geleceğine ışık tutmaktadır.

exper-driver-01-min

Exper Bilgisayar Müşterilerinin Güncel Sürücüleri Web Sitesinden İndirmesini Sağlayacak Dinamik Bir Sistemin Bulunmaması

– Zorluklar –

Anakart, RAM, Ekran Kartı gibi birçok bileşenin toplanması ile seri üretim bandında bilgisayar üretimini gerçekleştiren Exper, ülke çapında hizmet veren onlarca bayisine binlerce ürün göndererek müşterileriyle buluşturuyordu. Ürünlerin onlarca farklı kombinasyonu dikkate alındığında; her bir bilgisayarın kurulumu veya güncellemesi gereksinimi, güncel sürücülerin doğru ve kolay erişilebilir olması ihtiyacını doğuruyordu. Bu noktada, üretilen her bilgisayara özel ürün bileşenlerinin güncel sürücülerine erişilebilen bir sistemin bulunmayışı, kullanıcıların Exper’e yoğun soru ve talepler oluşturmasına neden olarak ekstra iş yükü getiriyordu. Yanı sıra bu durum, müşterilere verilen cevap sürelerinin uzamasına sebep oluyor ve memnuniyetsizliğe yol açıyordu.

ERP Sistemi ile Senkron Web Tabanlı  (exper.com.tr) Sürücü İndirme Altyapısının Geliştirilmesi

– Çözümler –

Exper Ürün Geliştirme Birimi, ürün bileşenlerini ERP sistemi üzerinde tanımlayarak stok kodları oluşturuyor ve bu bileşenler ile bilgisayarın ürün ağacını meydana getiriyordu. Bu nedenle öncelikle, sürücülerin yüklendiği bulut sisteminden edinilen bağlantıların ürün ağacının oluşturma safhasında ERP sistemine aktarılması sağlandı. Sonrasında, ürün bileşeni tedarikçilerinden temin edilen her bir parça referans numarasının, ürün stok kodu ile haberleşerek eşleşmesi garanti edildi. Bunların neticesinde; üretim bandına giren onlarca farklı konfigürasyondaki bilgisayarın içinde bulunan tüm parçaların geri izlenebilirliği sağlanmış oldu.

– Bazı Ürün Bileşeni Tedarikçileri –

Projenin devamında, Exper ERP sistemi ve exper.com.tr web sitesi entegre edildi. Platforma giriş yapan kullanıcılar, satın aldıkları bilgisayarların referans numaralarına karşılık gelen tüm alt bileşen sürücülerinin güncel versiyonlarına erişmeye başladı. Böylelikle Exper’in tedarikçiden ürün satın alması ile başlayan süreç, satış sonrasına kadar senkronize edilmiş ve müşteri memnuniyeti sağlanmış oldu.

– Exper.com.tr Sürücü İndirme Ara Yüzü –

Projeden Neler Kazanıldı?

– Çıktılar –

outcome-ucler-store-02

Müşteri Memnuniyeti – “Hızlı ve Kaliteli Hizmet”

Tedarikçi İyileştirmesi – “Ürün Bileşenlerin Geri İzlenebilirliğinin Sağlanması”

Tam Senkronize ERP ve Web Sitesi – “Sürücülere Kolay Erişim, Fabrika İş Yükünün Azalması”